Wtorki z Bergmanem

Opis

Od września do grudnia 2023 zapraszamy na 15 filmów Mistrza, w odrestaurowanych kopiach cyfrowych. Na ekranie pojawią się obrazy znane oraz te, które nie trafiły do szerokiego obiegu kinowego. To znakomita okazja, aby poznać jednego z najbardziej bezkompromisowych i wizjonerskich twórców w światowej kinematografii. Jego filmy ukazują kondycję człowieka we współczesnym świecie, cały czas prowokują i dają do myślenia.

Młode pokolenie widzów po raz pierwszy będzie miało szansę poznać dzieła Bergmana. Twórczość Bergmana wraz z jej powracającymi motywami – wyobcowaniem człowieka we współczesnym świecie, kryzysem wiary i chrześcijańskiego modelu moralności, rozkładem więzi w rodzinie – paradoksalnie dopiero dziś staje się dla polskiego widza w pełni aktualna i czytelna. Polemika reżysera z mieszczańskim systemem wartości może istotnie dotykać nas w pełni dopiero w społeczeństwie, które zaczęło wykształcać klasę średnią z jej wszystkimi dobrodziejstwami i obciążeniami. Prezentacja uniwersalnych filmów Bergmana jest więc dziś dla widza okazją do postawienia sobie zasadniczych pytań związanych z własnym życiem i miejscem w świecie, a nie tylko do spotkania z Mistrzem kina.
   Bergman, mimo że autobiograficzny aż do granic ekshibicjonizmu, potrafi w swoich obrazach dotknąć filmowego absolutu. Tworzy kino totalne, które mierzy się z najpoważniejszymi problemami filozoficznymi, religijnymi i egzystencjalnymi i które dziś staje się dla widza prawdziwym wyzwaniem. Program :

12 IX    Skandal
19 IX    Do radości
26 IX    Letni dzień
3 X    Wakacje z Moniką
10 X    Uśmiech nocy
17 X     Źródło
24 X    Oko diabła
7 XI    Jak w zwierciadle
14 XI    Milczenie
21 XI    Hańba
28 XI    Godzina wilka
5 XII    Rytuał
12 XII   Namiętność
19 XII   Szepty i krzyki oraz Dokument o Faro

*******************************************************************************************************

Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i teatralny, dramaturg i scenarzysta, urodził się 14 lipca 1918 roku jako drugi syn protestanckiego pastora. Surowe metody wychowawcze ojca oraz nieporozumienia pomiędzy rodzicami wpłynęły na jego dalsze życie i wielokrotnie powracały echem w jego twórczości.

Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał jako dyrektor teatru w Hälsingborgu, pisywał także własne opowiadania i dramaty, dorabiając jako scenarzysta w Teatrze Dramatycznym. W latach 40. jego dramaty zaczęły trafiać na szwedzką scenę teatralną. Zadebiutował w 1944 roku „Krótszym opowiadaniem o jednym z najwcześniejszych wspomnień z dzieciństwa Kuby Rozpruwacza”. Już tu uwidacznia się to, co Bergman rozwinie później w filmach – psychoanalityczna problematyka podyktowana przez „rodzinny scenariusz”, układ retrospekcji sięgający w głąb wczesnego dzieciństwa i w mrok podświadomości, psychopatyczną ambiwalencję czułości i sadyzmu w relacjach międzyludzkich, atmosferę horroru, zamkniętą kompozycję oraz magiczny realizm przenikający się z onirycznym ekspresjonizmem. Przełom nastąpił jeszcze w tym samym roku, kiedy obecny na przedstawieniu „Śmierć Kaspra” szef Svensk Filmindustri powierzył młodemu pisarzowi korektę cudzych scenariuszy.

Bergman wkrótce przedstawił swój własny projekt zatytułowany Skandal, który ostatecznie zrealizował znany wówczas reżyser Alf Sjöberg. Rok później Bergman sięgnął po kamerę i wyreżyserował Kryzys. Szybko powstały następne filmy: Okręt do Indii, Więzienie i Pragnienie. W latach 50. Bergman starał się opanować warsztatowe kanony kina gatunków. Jego filmy z lat 1950 – 55 mieszczą się w repertuarze kina popularnego – Letni sen, Kobiety czekają, Wakacje z Moniką czy Marzenia kobiet wykorzystują formułę melodramatu, natomiast Lekcja miłości i Uśmiech nocy to komedie.

Filmy z tego okresu powstały na konkretne zamówienie producenta. Wyjątek stanowi Wieczór kuglarzy, pierwsze arcydzieło Bergmana, film wybitny, ale w swoim czasie nie doceniony przez krytykę i publiczność. W przeciągu dwóch lat powstały kolejne arcydzieła, które przyniosły Bergmanowi światowy rozgłos – Siódma Pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki.

Wraz z początkiem lat 60. reżyser wkroczył w nową fazę twórczości. Przy współpracy z operatorem Svenem Nykvistem wypracował swój dojrzały, minimalistyczny styl. Tak zwana trylogia wertykalna – Jak w zwierciadle, Goście Wieczerzy Pańskiej i Milczenie – jest tego najlepszym przykładem. W 1965 roku Bergman poznał Liv Ullmann i obsadził ją w jednym ze swoich najwybitniejszych obrazów – Personie. Ullmann wkrótce stała się towarzyszką życia i jedną z ulubionych aktorek reżysera. W 1967 roku Bergman założył własną firmę produkcyjną, Cinematograph, w której zrealizował przejmujące dramaty rodzinne – Szepty i krzyki, Sceny z życia małżeńskiego, Twarzą w twarz czy Jesienną sonatę. W 1976 roku został oskarżony o malwersacje podatkowe i był zmuszony opuścić rodzinny kraj. Osiedlił się na odludnej wyspie Fnrö i na kilka lat rozstał się ze szwedzką kinematografią. Powrócił na chwilę z autobiograficznym obrazem Fanny i Alexander, by ostatecznie pożegnać się ze światem filmu. Zmarł w 2007 roku.

Repertuar

 • Wakacje z Moniką 03 października 2023 / 18:30
 • Uśmiech nocy 10 października 2023 / 18:20
 • Źródło 17 października 2023 / 18:40
 • Oko diabła 24 października 2023 / 18:40
 • Jak w zwierciadle 07 listopada 2023 / 18:30
 • Milczenie 14 listopada 2023 / 18:30
 • Hańba 21 listopada 2023 / 18:30
 • Godzina wilka 28 listopada 2023 / 18:40
 • Rytuał 05 grudnia 2023 / 19:00
 • Namiętności 12 grudnia 2023 / 18:30
 • Szepty i krzyki 19 grudnia 2023 / 17:00
 • DOKUMENT O FÅRÖ 19 grudnia 2023 / 18:40

Wakacje z Moniką

03 października 2023 / 18:30,

dramat

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Harriet Andersson Lars Ekborg Dagmar Ebbesen

Dwójka młodych bohaterów spędza lato z dala od Sztokholmu, uciekając od ponurej, pozbawionej perspektyw rzeczywistości.

Uśmiech nocy

10 października 2023 / 18:20,

komedia | romans

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Björn Bjelfvenstam, Ulla Jacobsson, Eva Dahlbeck, Jarl Kulle

Jedna z niewielu komedii zrealizowanych przez Bergmana. Film znalazł się na liście 100 najlepszych filmów w historii kina magazynu TIME w 2005 roku.

 

Źródło

17 października 2023 / 18:40,

dramat

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Max von Sydow, Birgitta Valberg, Gunnel Lindblom (Ingeri), Birgitta Pettersson, Axel Düberg, Tor Isedal, Allan Edwall

Scenariusz filmu został oparty o XIII-wieczną balladę. Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Szwecji, opowiada o losach pewnej zamożnej, mieszkającej na wsi rodziny.

 

Oko diabła

24 października 2023 / 18:40,

komedia

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Jarl Kulle, Bibi Andersson, Stig Järrel

Żartobliwe spojrzenie na problemy stale przewijające się w twórczości Ingmara Bergmana: walkę dobra ze złem, dylematy moralne i trudne do zwalczenia pokusy.

Jak w zwierciadle

07 listopada 2023 / 18:30,

dramat

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Harriet Andersson,Gunnar Björnstrand, Max von Sydow, Lars Passgård

Jak w zwierciadle otwiera bergmanowską trylogię poświęconą relacjom człowieka z Bogiem. Pozostałe to Goście Wieczerzy Pańskiej i Milczenie.

 

Milczenie

14 listopada 2023 / 18:30,

dramat

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Ingrid Thulin, Gunnel Lindblom, Birger Malmsten, Håkan Jahnberg,Jörgen Lindström

Milczenie stanowi zwieńczenie bergmanowskiej trylogii będącej niezwykłą w kinematografii manifestacją artystycznej swobody i odwagi.

Hańba

21 listopada 2023 / 18:30,

dramat wojenny

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Max von Sydow, Gunnar Bjornstrand, Hans Alfredson, Liv Ullmann

Podczas wojny domowej Jan oraz Eva szukają schronienia na wyspie. Konflikt dociera jednak i tam.

Godzina wilka

28 listopada 2023 / 18:40,

horror psychologiczny

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Liv Ullmann, Max von Sydow, Erland Josephson, Bertil Anderberg, Gudrun Brost, Ingrid Thulin

Malarz walczy z koszmarami sennymi, które stają się coraz bardziej intensywne.

Rytuał

05 grudnia 2023 / 19:00,

dramat

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand, Anders Ek, Erik Hell, Ingmar Bergman

Jeden z najbardziej autobiograficznych filmów Bergmana. Symboliczny pojedynek między władzą, a wolnością artystyczną.

 

Namiętności

12 grudnia 2023 / 18:30,

dramat psychologiczny

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Liv Ullmann, Bibi Andersson, Max von Sydow

Niedawno rozwiedziony mężczyzna spotyka emocjonalnie zdruzgotaną wdowę i rozpoczyna romans.

Szepty i krzyki

19 grudnia 2023 / 17:00,

dramat

Reżyseria: Ingmar Bergman

Wyk.: Harriet Andersson, Liv Ullmann, Kari Sylwan

Jedno z najgłośniejszych filmowych arcydzieł Ingmara Bergmana. Trzy siostry spotkały się po latach. Karin i Maria przyjechały do umierającej Agnes.

DOKUMENT O FÅRÖ

19 grudnia 2023 / 18:40,

dokument

Reżyseria: Ingrid Bergman

Opowieść o niewielkiej wyspie Fårö, którą Bergman odkrył poszukując lokacji do filmu „Jak w zwierciadle”. Reżyser od początku lat 60. systematycznie przyjeżdżał na wyspę, a w 2003 roku zamieszkał na niej na stałe.