Czarodziejski flet

120 min.
  • Tytuł oryginalny The Magic Flute
  • Gatunek muzyczny | fantasy | przygodowy | familijny
  • Reżyseria Florian Sigl
  • Kraj produkcji Niemcy, USA
  • Rok produkcji 2022
  • Obsada Jack Wolfe, Iwan Rheon, F. Murray Abraham, Niamh McCormack, Elliot Courtiour, Amir Wilson
  • Bilet 16 zł

Opis

Atrakcyjne wizualnie wprowadzenie młodego widza w konwencję operowego widowiska. To nietypowy – a przez to zapadający w pamięć – musical o młodych ludziach, w którym przeplata się film o dojrzewaniu, opera i high fantasy.

Tim to nastoletni chłopak, który marzy o karierze śpiewaka w szkole muzycznej imienia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kiedy nareszcie osiąga swój cel i przekracza próg upragnionej uczelni, dzieje się coś niezwykłego. W starym gmachu szkoły Tim odkrywa magiczne przejście do innego świata – tajemniczej krainy z opery „Czarodziejski flet” Mozarta, gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia. Gdy za sprawą magii chłopak się tam przenosi, błyskawicznie zamienia się w księcia Tamino, czyli głównego bohatera tej opowieści. Od teraz Tim będzie zmuszony zmagać się z przeciwnościami losu w dwóch rzeczywistościach – za dnia w prawdziwym świecie starając się o upragnioną rolę w przedstawieniu na uczelni, zaś w nocy ryzykując życie, aby uwolnić piękna księżniczkę Paminę w krainie niczym nieograniczonej fantazji.

Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :

Czarodziejski flet to atrakcyjne wizualnie wprowadzenie młodego widza w konwencję operowego widowiska. To nietypowy – a przez to zapadający w pamięć i skłaniający do dyskusji – musical o młodych ludziach, w którym przeplata się film o dojrzewaniu, opera i high fantasy. Filmowe CGI stoi na niezłym poziomie, podobnie jak kostiumy i charakteryzacja, które ciekawie łączą w sobie styl, znany z wysokobudżetowych produkcji fantasy oraz umowność przedstawienia operowego.

Akcja filmu rozpięta jest pomiędzy dwoma światami. Pierwszy to elitarna szkoła muzyczna z internatem, gdzie dochodzi do bullyingu, a uczniowie żyją pod dużą presją. Przedstawienie tego szczególnego mikroświata jest dogodnym punktem wyjścia do rozmowy na wiele tematów, wprost odnoszących się do codziennego życia uczniów: funkcjonowania w grupie rówieśniczej, konformizmu, szukania własnej tożsamości, pierwszego zauroczenia.

Drugi filmowy świat to pełna magii i niezwykłych przygód opowieść, zaczerpnięta ze słynnej opery Mozarta. Daje to dogodny pretekst do opowiedzenia uczniom o roli i funkcji baśni, a także zapoznania ich ze sztuką operową. Postrzegana jako elitarna, hermetyczna i trudna, sztuka operowa zostaje w filmie połączona z czymś bliskim (życie szkolne, rozterki dorastającego chłopaka), dzięki czemu staje się bardziej zrozumiała i przystępna.

Film może stać się  pretekstem do rozmowy o problemach wieku dojrzewania: pierwszej miłości, przyjaźni, próbach sprostania oczekiwaniom rodziców, prześladowaniu przez grupę, pasji i marzeniach. Może też posłużyć do rozważań na temat roli sztuki w życiu człowieka, także  zainspirować młodych widzów do własnych, muzycznych poszukiwań, poszerzyć muzyczne horyzonty, zainteresować muzyką poważną i świetnie uzupełnić szkolną edukację muzyczną.

Ze względu na to, że dla większości młodych odbiorców świat opery jest światem obcym, film wymaga wcześniejszego przygotowania i wyjaśnienia czym jest opera, jakimi konwencjami się posługuje i na czym polega jej fenomen. Warto również przybliżyć postać kompozytora Czarodziejskiego fletu – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bez wprowadzenia, film może okazać się dla młodego widza niezrozumiały, a w niektórych momentach nawet śmieszny.

Film rekomendowany szczególnie szkołom muzycznym, na różnych poziomach kształcenia.

W repertuarze


21 VI 09:00