Do ostatniej kropli

69 min.
  • Gatunek dokument
  • Reżyseria Ewa Ewart
  • Bilet wstęp wolny

Opis

Film „Do ostatniej kropli” Ewy Ewart ujawnia, jak nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka prowadzą do kryzysu wodnego.

WSTĘP WOLNY.

– Większość naszej planety, bo aż 70 procent, stanowi woda. Jednak woda pochodząca z rzek, której potrzebujemy jako ludzie do tego, aby przetrwać i funkcjonować, to tylko jeden procent z tej powierzchni – mówi Ewa Ewart w rozmowie z TVN24.pl. – Z filmu jasno wynika, do jakiego stanu doprowadziliśmy rzeki naszą działalnością. Stały się akwenami, do których można wyrzucać wszelkiego rodzaju śmieci i je zanieczyszczać. Kompletnie zatraciliśmy proporcje między korzystaniem z rzek a ich wykorzystywaniem. Eksploatujemy je ponad to, co są w stanie znieść. Tak jak podkreśliliśmy w filmie, rzeki dziś umierają za sprawą człowieka. Niszczymy coś, co nam daje życie – podkreśla reżyserka.
Rzekami-bohaterkami filmu są m.in. Odra, Sarno we Włoszech, Vjosa w Albanii czy Magpie w Kanadzie.
Ale film Ewy Ewart także inspiruje. Poprzez historie o tym, jak ludzie walczą o czyste i zdrowe rzeki, pokazuje, że możemy się przyczynić do rozwiązania tego kryzysu. Dokument jest opowieścią o bezsilności, ale też o determinacji i nadziei. Mówi nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się je ratować.

– Rzeki są niesamowitym organizmem o nieprawdopodobnej sile regeneracji. Wystarczy przestać je niszczyć, dać im szansę, a one się same oczyszczą. W czasie pandemii COVID-19, gdy z powodu lockdownu zamknęła się firma odpowiedzialna za zanieczyszczanie włoskiej rzeki Sarno, najbardziej zanieczyszczonej w Europie, rzeka ta po raz pierwszy od dekad zaczęła się oczyszczać – opowiada Ewa Ewart w rozmowie z TVN24.pl. – Trzeba zmienić podejście do zarządzania rzekami i przestać traktować je wyłącznie jako aktywa ekonomiczne. To nasza planeta, nasze życie i nasze decyzje – dodaje.

Podobnie mówi jedna z bohaterek filmu, walcząca o ochronę kanadyjskiej Magpie: „Rzeki to żyły naszej matki ziemi. Rzeki, woda – to nasza wolność”. Rzeka ta w 2021 roku – jako pierwsza w Kanadzie – otrzymała osobowość prawną. Uzyskała dziewięć praw, w tym prawo do swobodnego płynięcia i do zachowania bioróżnorodności.

 

 

W repertuarze


16 IV 12:30
OKF logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.