Il Boemo Kino Seniora

142 min.
  • Gatunek dramat kostiumowy, biografia
  • Reżyseria Petr Václav
  • Kraj produkcji Czechy, Włochy, Słowacja
  • Rok produkcji 2022
  • Obsada Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlady
  • Nagrody 6 statuetek Czeskiego Lwa
  • Bilet 13 zł seniorzy / 20 zł norm. / 18 zł ulg.

Opis

Czeski kandydat do Oscara, plejada operowych gwiazd i znakomita orkiestra.

Przepiękny film, pełen porywającej i namiętnej muzyki dla miłośników opery i melomanów. Filmowa opowieść o zapomnianym muzycznym geniuszu Il Boemo, to niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. Ukazane są losy artysty, jego relacje z fascynującymi kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek.

Przez piętnaście lat kompozytor Josef Mysliveček (1737–1781), znany jako Il Boemo (wł. „Czech”), tworzył dla dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn i Wenecję. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Życie Il Boemo to historia niezwykle utalentowanego artysty, który wspiął się na sam szczyt sławy, by boleśnie spaść na dno zapomnienia

W główną rolę wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk. Muzykę do filmu opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam. Reżyser filmu, Petr Vaclav, zadbał o oddanie autentyzmu tej historii: podziwiamy bogactwo starannie przygotowanych kostiumów i urodę scenerii – Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymu i innych.

Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 11 nominacji do Czeskich Lwów. Był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.

W repertuarze


09 V 12:00