Kiedy stopi się lód

111 min.
  • Tytuł oryginalny Het Smelt
  • Gatunek dramat psychologiczny
  • Reżyseria Veerle Baetens
  • Kraj produkcji Belgia, Holandia
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Charlotte De Bruyne, Rosa Marchant, Sebastien Dewaele
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Eva jest nieśmiałą dziewczyną, pracującą na co dzień jako asystentka fotografa. Większość wolnego czasu spędza w mieszkaniu, które dzieli z młodszą siostrą Tess.
Równowaga jej pozornie bezpiecznego i ustabilizowanego życia zachwiana zostaje przez dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest niespodziewana decyzja siostry o wyprowadzce. Drugim – facebookowe zaproszenie, które staje się pretekstem do tego, by Eva odwiedziła miejsce swojego dzieciństwa. Ten czas wydawał się dla bohaterki beztroski. Całe dnie spędzała z dwójką przyjaciół – Timem i Laurensem. Ich wzajemne relacje zostały wystawione na próbę, z chwilą gdy pomysły chłopców stawały się coraz bardziej zuchwałe. Eva, która nie mogła znaleźć zrozumienia w domu rodzinnym, bojąc się, że może zostać wykluczona z grupy, zaczęła być częścią ich niebezpiecznej gry. Dramatyczne skutki tej gry pozostawią w psychice Evy niezaleczoną ranę.

Reżyserski debiut belgijskiej aktorki Veerle Baetens łączy w sobie formułę kina inicjacyjnego z trzymającym w napięciu thrillerem. To intensywna opowieść o mrokach dojrzewania, dziecięcej bezwzględności i konieczności zmierzenia się z traumą z przeszłości. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Lize Spit, wydanej w 2018 roku także w Polsce, pod tytułem „Szpadel”.

Prasa o filmie:
Reżyserka podjęła temat, którego większość bałaby się w ogóle dotknąć, i zrobiła niezwykły film.  Sarah Manvel, In Their Own League
Braetens znakomicie buduje napięcie.   Allan Hunter, Screen Daily
Bardzo mocna opowieść o samotności i traumie.    Rob Aldam, Backseat Mafia
Imponujące role Charlotte de Bruyne i młodej Rosy Marchant.  Aurore Engelen, Cineuropa

 

W repertuarze


15 XII 14:45
17 XII 19:30
18 XII 18:20
19 XII 20:40
20 XII 13:50
21 XII 14:00