Limbo

108 min.
  • Gatunek dramat | kryminal
  • Reżyseria Ivan Sen
  • Kraj produkcji Australia
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Simon Baker, Rob Collins, Natasha Wanganeen, Nicholas Hope, Mark Coe, Joshua Warrior
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

 

 

Travis Hurley (w tej roli australijski gwiazdor Simon Baker) to wypalony zawodowo detektyw, zmagający się z własnymi demonami. Mężczyzna przybywa do odległego górniczego miasteczka w południowej Australii, by raz jeszcze przyjrzeć się nierozwikłanej sprawie, która wstrząsnęła mieszkańcami tego osobliwego miejsca przed dwudziestoma laty.

Doszło wtedy do tajemniczego morderstwa aborygeńskiej dziewczynki Charlotte Hayes. Sprawcy nie złapano, a pobieżnie prowadzone śledztwo szybko zakończono. Travis nie daje jednak za wygraną, choć dla miejscowych udzielanie jakichkolwiek informacji białemu policjantowi nie jest tak oczywiste. Bohater dociera do rozbitej rodziny ofiary, żyjących świadków oraz samotnego brata głównego podejrzanego, zyskując nową perspektywę spojrzenia na wydarzenia sprzed lat. Prawda powoli zaczyna wychodzić na jaw w tej intymnej opowieści o próbie radzenia sobie ze stratą oraz podejściu wymiaru sprawiedliwości do rdzennych mieszkańców Australii.

W Limbo Ivan Sen kontynuuje tematyczne zainteresowania ze swoich poprzednich filmów – Mystery Road (2013) czy Goldstone (2016), których źródłem w dużej mierze były jego osobiste doświadczenia. Mowa o walce o równe traktowanie Aborygenów, którzy byli ofiarami przestępstw, bo Limbo to nie tylko wciągający kryminał noir, ale także wymowny portret codziennego rasizmu, jakiego doświadczają rdzenni mieszkańcy Australii.

Porywające, wielowarstwowe gatunkowe kino. Hollywood Reporter

Surowa, czarno-biała fotografia podkreśla niesamowity krajobraz i narrację w stylu noir.  Screen

Mocny, muskularny film o zbrodni, ale też mający w sobie duże pokłady współczucia. Guardian

Atmosfera tego filmu jest niesamowita!  Ioncinema

W repertuarze


15 IX 20:30
16 IX 13:00
18 IX 16:30
19 IX 14:00
20 IX 20:30
21 IX 16:20