Maraton Art Horroru: Nieumarli / Kąpiel diabła

218 min.
  • Tytuł oryginalny Håndtering av udøde / Des Teufels Bad
  • Gatunek horror
  • Reżyseria Thea Hvistendahl / Severin Fiala, Veronika Franz
  • Kraj produkcji Szwecja, Norwegia/ Austria, Niemcy
  • Rok produkcji 2024
  • Obsada Renate Reinsve, Bjørn Sundquist, Dennis Østry Ruud / Anja Plaschg, Maria Hofstatter, David Scheid
  • Bilet 30 zł bilet na oba filmy

Opis

Na przełomie października i listopada w kinach króluje jeden gatunek – horror. Potwory wypełzają z bagien, psychopatyczni mordercy ostrzą topory, a egzorcyści szykują wodę święconą.
Proponujemy pierwszy w Polsce maraton art horroru, na który złożą się dwa nagradzane i doceniane na międzynarodowych festiwalach (Sundance i Berlinale) filmy, które umiejętnie i w sposób autorski korzystają z elementów grozy i fascynująco przetwarzają gatunkowe wzorce.

NIEUMARLI
Szwecja, Norwegia 2024,   reż. Thea Hvistendahl, 97 minut, data premiery: 8 listopada
Pewnego dnia umarli wstają z grobów, by powrócić do swoich domów. Nie rzucają się jednak na żywych, nie pragną wgryźć się w tętnice i pochłaniać mózgów. Siedzą w wysłużonych fotelach, leżą w swoich łóżkach i powoli gniją, a debiutująca w pełnym metrażu Thea Hvistendahl posępnie przygląda się ich bliskim – pogrążonym w smutku żałobnikom.
„Nieumarli” to ekranizacja książki „Powroty zmarłych” Johna Ajvide Lindqvista, autora niezwykłego „Wpuść mnie”, na bazie którego Tomas Alfredson nakręcił w 2008 roku arcydzielny horror „Pozwól mi wejść”. O ile tamten film (i książka) stanowił jedno z najciekawszych spojrzeń na tematykę wampiryzmu we współczesnej kulturze, o tyle „Nieumarli” są być może najbardziej frapującym portretem zombie od czasów „Świtu żywych trupów”. Zamiast krwawej walki dostajemy bowiem przejmującą żałobę, a zamiast gore – smutek.

 przerwa – 10 minut

KĄPIEL DIABŁA
Niemcy, Austria 2024, reż. Severin Fiala, Veronika Franz, 121 minut, data premiery: 22 listopada
Austria, XVIII wiek. Głęboko religijna Agnes bierze ślub z Wolfem, czując się jednocześnie samotna i wobcowana. Nic nie układa się jednak po jej myśli – mąż nie jest nią zbyt zainteresowany, teściowa krytykuje ją na każdym kroku, a kredyt, który para wzięła na zakup domu, wydaje się przewyższać możliwości finansowe nowożeńców. Agnes szybko popada w depresję. Ponieważ jednak znajdujemy się na austriackiej wsi sprzed blisko trzech stuleci, wszyscy myślą, że opętał ją diabeł.

To nie tyle horror, ale doskonale udokumentowany historycznie folkowy dramat, który pozwala widzom wczuć się w bohaterkę postawioną w sytuacji bez wyjścia – a przy okazji spojrzeć na realia życia naszych przodków (a w szczególności przodkiń) z zupełnie nowej perspektywy.

W repertuarze


31 X 19:00