Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa

62 min.
  • Gatunek krotki metraż, fabularne
  • Reżyseria Marta Szymanek, Polina Biliaieva, Natasza Parzymies
  • Kraj produkcji Polska
  • Rok produkcji 2023
  • Bilet 15 zł
  • język polski

Opis

8 marca na ekrany kin studyjnych wchodzi wyjątkowy set trzech krótkich metraży wyreżyserowanych przez kobiety i o kobietach opowiadających. „Do raju” Marty Szymanek, „Te cholerne Peonie” Poliny Biliaevej i „Moje stare” Nataszy Parzymies to odważne, pełne czułości, słodko-gorzkie historie o tęsknocie i pogoni za długo skrywanymi pragnieniami.

DO RAJU
reż. Marta Szymanek, 23′

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.


TE CHOLERNE PEONIE
reż. Polina Biliaieva, 14′

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.


MOJE STARE
reż. Natasza Parzymies, 25′

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę… W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

W repertuarze


08 III 17:00
12 III 15:30
18 III 16:40