Oppenheimer

180 min.
  • Tytuł oryginalny OPPENHEIMER
  • Gatunek biograficzny | dramat | wojenny
  • Reżyseria Christopher Nolan
  • Kraj produkcji USA | Wielka Brytania
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Cillian Murphy Emily Blunt Robert Downey Jr. Florence Pugh Matt Damon Gary Oldman
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”.  Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki, między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Scenariusz filmu autorstwa Nolana, powstał w oparciu o nagrodzoną Pulitzerem biografię Roberta Oppenheimera, autorstwa Kai Birda i Martina J.Sherwina pt.: „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej.”

Nolan jest znany z filmów nieprzeciętnych, wykraczających poza dotychczasowe schematy. Podejmował się już różnych gatunków, film o Oppenheimerze będzie kolejnym po „Dunkierce” filmem Nolana opowiadającym o czasach II Wojny Światowej.

„Oppenheimer jest spektakularnym dziełem, pomysłowa fabula i świetny występ: Cilliana Murphy’ego, Emily Blunt, Roberta Downeya Jr, Matta Damona i wielu innych aktorów ” – napisała na Twitterze Lindsey Bahr.

Josh Horowitz napisał: „OPPENHEIMER to jedno z najlepszych dzieł Nolana, jeśli nie najlepsze. I mówię to jako wielki wielbiciel Nolana. Nieskazitelne, wciągające kino na najwyższym poziomie. Cillian Murphy w roli, na jaką zasługuje. Znakomity Robert Downey Jr.

Simon Thompson, dziennikarz filmowy i telewizyjny, napisał na Twitterze: „Oppenheimer to potężny film. Bezbłędny występ Cilliana Murphy’ego. Dzieło Christophera Nolana jest niezwykłe, a realizacja jego wizji przez operatora, Hoyte van Hoytema zapiera dech w piersiach”.

Robbie Collins, krytyk filmowy Telegraph, dodał: „To totalny nokaut, który rozerwał mój mózg jak drgające jądro plutonu i sprawił, że szlochałem na napisach końcowych „.

Krytyk Vulture Bilge Ebiri stwierdził: „OPPENHEIMER jest… niesamowity”.

Matt Maytum z Total Film napisał na Twitterze: „Oppenheimer wprawił mnie w osłupienie: znakomite studium postaci, z wysublimowaną główną rolą Cilliana Murphy’ego. Epicki dramat historyczny, przejmujące napięcie, niezwykłe efekty wizualne. Wow.”

Jonathan Dean z The Sunday Times napisał: „Jestem całkowicie pochłonięty przez OPPENHEIMERA, trzymający w napięciu film. Murphy jest świetny. Zuchwały, pomysłowy, złożony film, który wstrząśnie publicznością”.

„Historia Oppenheimera to jedna z najwspanialszych historii, jakie istnieją” – mówi Nolan. „Jest pełna paradoksów i dylematów etycznych. Podczas gdy film stara się pomóc widzom zrozumieć, dlaczego ludzie zrobili to, co zrobili, jednocześnie zadaje pytanie, czy powinni to zrobić. A film jest wyjątkowo przystosowany do wciągania widzów w subiektywne doświadczenie, pozwalając im oceniać rzeczy tak, jak oceniają je bohaterowie, jednocześnie patrząc na te postacie nieco bardziej obiektywnie. W różnych momentach staramy się zagłębić w psychikę Oppenheimera i zabrać widzów w jego emocjonalną podróż.”

W repertuarze


04 VIII 17:15
05 VIII 15:00
06 VIII 14:30
07 VIII 17:15
08 VIII 19:30
09 VIII 17:15
10 VIII 15:15
11 VIII 17:15
12 VIII 15:00
13 VIII 19:30
14 VIII 17:15
15 VIII 15:15
16 VIII 19:30
17 VIII 15:15