Raport Pileckiego Kino Seniora

119 min.
  • Gatunek historyczny
  • Reżyseria Krzysztof Lukaszewicz
  • Kraj produkcji Polska
  • Rok produkcji 2022
  • Obsada Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Długo wyczekiwana, historyczna superprodukcja prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego.

Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów.

Film ukazuje działania Rotmistrza, a także codzienne życie Polaków podczas wojny i tuż po jej zakończeniu: przedwojenny spokój, rzeczywistość pod okupacją, obraz codzienności w obozie, odbudowę Warszawy i totalitaryzm reżimu komunistycznego. Miejsca ukazane w filmie istnieją do dzisiaj. Część z nich przetrwało wojnę w nienaruszonym stanie, część została odbudowana. Film jest nie tylko świadectwem materialnych i historycznych zmian w naszym kraju, ale przede wszystkim wstrząsającą historią jednego z największych polskich bohaterów, oddaną z niezwykłym realizmem i dbałością o detale zgodne z duchem tamtych czasów.

Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

 

W repertuarze


10 X 12:00