The Old Oak

113 min.
  • Tytuł oryginalny The Old Oak
  • Gatunek dramat
  • Reżyseria Ken Loach
  • Kraj produkcji Wielka Brytania, Belgia, Francja
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox, Chris McGlade, Chrissie Robinson
  • Nagrody Nagroda Jury Ekumenicznego - Wyróżnienie specjalne w Cannes
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki
  • jezyk angielski, arabski, napisy polskie

Opis

Ostatni pub w podupadającej wiosce w północno-wschodniej Anglii staje się miejscem spotkań lokalnych mieszkańców i nowo przybyłych uchodźców z Syrii.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach po raz kolejny bierze na warsztat ważny społeczny temat i szuka światła tam, gdzie wcale nie jest o nie łatwo. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes, a na kolejnych festiwalach filmowych otrzymał 6 Nagród Publiczności.

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji. Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką. Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach kolejny raz podejmuje w swoim filmie ważny społeczny temat. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

 Prasa o filmie:

Chemia pomiędzy wcielającymi się w główne role Dave’em Turnerem i Eblą Mari prowadzi do rzadko spotykanej w dzisiejszym kinie relacji. Peter Debruge, Variety

Ten film chwyta za serce. Jo-Ann Titmarsh, London Evening Standard

Film Loacha to zaproszenie do lepszej i bardziej optymistycznej przyszłości. Angel Quintana, Cayman Cuadernos de Cine

To opowieść o współczesnej Wielkiej Brytanii, ksenofobii, imigracji. Ale też ostatni apel Loacha o solidarność, tak dobrze pasujący do jego wieloletniej twórczości. Rory O’Connor, The Film Stare

W repertuarze


10 V 20:30
11 V 16:20
12 V 18:30
13 V 20:30
14 V 20:30
15 V 16:00
16 V 18:30