The Royal Hotel

105 min.
  • Gatunek Thriller
  • Reżyseria Kitty Green
  • Kraj produkcji Australia, Wielka Brytania
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Julia Garner, Jessica Henwick, Herbert Nordrum, Hugo Weaving, Dylan River
  • Nagrody MFF w San Sebastián – Nagroda RTVE-Otra Miranda
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki
  • język: angielski, napisy: polskie

Opis

Amerykanki Hanna i Liv (w tych rolach Julia Garner i Jessica Henwick) to najlepsze przyjaciółki, które lato postanowiły spędzić, podróżując z plecakami po Australii. Kiedy dziewczynom kończą się pieniądze, wydaje się, że jedynym sposobem na przedłużenie wyjazdu jest podjęcie tymczasowej pracy. Wybór pada na górniczą osadę na prowincji i jedyny okoliczny bar, skupiający całą lokalną społeczność. Właścicielem pubu jest Billy (Hugo Weaving), który wraz z miejscowymi wprowadza dziewczyny w specyficzny, pełen alkoholu, wyzywających męskich spojrzeń i seksistowskich żartów klimat. Wytrzymanie tu kilku tygodni będzie od bohaterek wymagało nie lada hartu ducha i opracowania określonej strategii. Zwłaszcza że wkrótce Hanna i Liv zostaną postawione w sytuacji, która wymknie się spod kontroli. W swoim nowym filmie utalentowana australijska reżyserka Kitty Green kobiecą siłę i solidarność przeciwstawia toksycznej męskości. Umiejscawiając akcję The Royal Hotel na australijskich bezdrożach, buduje klimatyczną opowieść, która ma w sobie coś z trzymającego w napięciu thrillera, ale i energetycznego kina zemsty.

    Za scenariusz i reżyserię „The Royal Hotel” odpowiada Kitty Green („Asystentka”), która po raz kolejny w swoim filmie przygląda się przemocowej relacji między kobietami a mężczyznami. Współautorem scenariusza jest Oscar Redding („Ziemia van Diemena”). W rolach głównych występują: nominowana do Złotych Globów Julia Garner („Asystentka”, „Ozark”), Jessica Henwick („Glass Onion”, „Gra o tron”) oraz Hugo Weaving („Matrix”, „Władca pierścieni”).
Film został zainspirowany dokumentem „Hotel Coolgardie”, który Kitty Green obejrzała na jednym z festiwali, gdzie była jurorką. Opowiadał o dwóch skandynawskich dziewczynach pracujących w pubie na australijskiej prowincji.
Nigdy nie widziałam filmu na ten temat, opowiadającego historię z kobiecej perspektywy. Pomyślałam, że to coś absolutnie nowego i świeżego. To był właśnie punkt wyjścia dla scenariusza. Zaczęłam go tworzyć na tej podstawie, wiedząc, że będzie to dobra rola dla Julii [Garner] – mówi reżyserka Kitty Green. – Pracowałam wcześniej z Kitty [Green] przy „Asystentce”. Zadzwoniła, przesłała do mnie scenariusz i to właściwie było już wszystko. Uwielbiam z nią pracować, to było niezwykle ciekawe wyzwanie – dodaje Julia Garner.
Thriller „The Royal Hotel” z powodzeniem pokazywany był już na festiwalach w Telluride, Toronto, San Sebastian i Londynie. Polska premiera festiwalowa odbyła się na OFF Camera.

W repertuarze


30 VI 13:00 20:30
01 VII 15:00 20:30
02 VII 17:45
03 VII 15:15 20:30
04 VII 20:30