Tori i Lokita

88 min.
  • Tytuł oryginalny Tori et Lokita
  • Gatunek dramat
  • Reżyseria Luc Dardenne , Jean-Pierre Dardenne
  • Kraj produkcji Francja | Belgia
  • Rok produkcji 2022
  • Obsada Pablo Schils, Joely Mbundu, Alban Ukaj, Tijmen Govaerts, Charlotte De Bruyne,
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Najnowszy film braci Dardenne, dwukrotnych laureatów Złotej Palmy na festiwalu w Cannes (za „Rosettę” i „Dziecko”), którzy pozostają filmowym sumieniem Europy.

Dzieciaki z Beninu – Tori i Lokita – dostały się do Europy niebezpiecznym szlakiem przez Morze Śródziemne i starają się o prawo pobytu w Belgii. Podają się za rodzeństwo, ale czy faktycznie nim są? Bez żadnych papierów nie mogą tego udowodnić, nie mają też prawa pracować. Jedyną szansą na zarobek staje się sprzedaż narkotyków. Czy uda im się wyrwać z błędnego koła, w które wciąga migrantów świat przestępczy i bezduszna biurokracja?

Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :

Tori i Lokita to film, który na długo zapada w pamięć. Dotyka niezwykle aktualnych problemów: nierówności społecznych, wyzysku, imigracji zarobkowej, globalizacji. Zadaje trudne pytania o sens życia i istotę człowieczeństwa.

Jest to wciągające, surowe i przejrzyste kino, realizm społeczny dojmujący i dający do myślenia. Film opowiada o przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej, jakiej doświadcza dwoje młodych ludzi – imigrantów z Afryki – którzy postanowili uważać się za rodzeństwo i tak siebie rzeczywiście traktują. Dardenne’owie pokazują Europę jako miejsce nieprzychylne imigrantom, wciągające ich w pułapkę życia, od którego nie można uciec. W dodatku, ciemiężycielami bohaterów okazują się być również przedstawiciele ich własnej grupy etnicznej. Mimo pesymizmu filmu, jest w nim jakiś rodzaj trudnej nadziei. Dardenne’owie wierzą w więź, łączącą naszych bohaterów, która wynikała z pragmatyzmu, a okazała się mieć siłę prawdziwej miłości.

Tori i Lokita może stanowić niezwykle ciekawy przyczynek do debaty na temat kolonializmu i jego konsekwencji, na temat sytuacji migrantów w Polsce, Europie i na świecie. Z filmu można się dowiedzieć, jak wygląda przemycanie ludzi z innych kontynentów do Europy, jak uzależnia się migrantów od grup przestępczych. Widać też, jak wytwarzane są narkotyki i jaką cenę płaci się za ich rozpowszechnianie.

Dowiemy się dużo o współczesnej Europie, która wciąż nie radzi sobie z kryzysem emigracyjnym. Tori i Lokita stają się symbolem tego, jak wyglądają losy przybyszów, których tak naprawdę nikt nie chce.  Za pomocą filmu można też nawiązać do wojny w Ukrainie oraz opowiedzieć o tym, co dzieje się na naszej granicy z Białorusią. Dlaczego jednych migrantów traktujemy lepiej niż innych?

Film opowiedziany jest bardzo prostymi środkami. Twórcy stosują dużo zbliżeń, sprawiając, że atmosfera staje się jeszcze bardziej duszna i przytłaczająca. Kamera niemal cały czas podąża za dziećmi, niewiele jest tutaj przestrzeni. Taki sposób prowadzenia kamery, niemal całkowity brak muzyki i naturszczycy w głównych rolach, pozwalają widzowi wejść w skórę bohaterów i niemal fizycznie odczuć ich bezradność w sytuacji bez wyjścia.         

 

W repertuarze


09 VI 18:45
10 VI 18:30
11 VI 18:15
12 VI 20:30
13 VI 20:30
14 VI 16:00
15 VI 16:00