Wielka przygoda Niny Młody Iluzjonista

79 min.
  • Tytuł oryginalny Nina and the Hedgehog’s Secret | Nina et le secret du hérisson
  • Gatunek animacja, dubbing, 6+
  • Reżyseria Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
  • Kraj produkcji Francja, Luksemburg
  • Rok produkcji 2023
  • Nagrody 10. MFF Młode Horyzonty Warzsawa 2023; - Nagroda w Konkursie Głównym - Nagroda Zespołu Edukatorów Filmowych
  • Bilet 16 zł
  • dubbing polski

Opis

Życie bystrej Niny zostaje wywrócone do góry nogami, gdy jej tata traci pracę. 10-latka przygotowuje plan, aby pomóc swojej rodzinie. Razem ze swoim przyjacielem i rezolutnym mówiącym jeżem planują odnalezienie skarbu ukrytego w opuszczonej fabryce.

Tata Niny zawsze potrafi podnieść ją na duchu, a jego opowiadania pobudzają jej bujną wyobraźnię. Wszystko się zmienia, gdy zostaje zwolniony z pracy w fabryce. Kiedy ich życie traci kolory, Nina obmyśla plan, jak pomóc swojej rodzinie. Wraz z sąsiadem Mehdim oraz zaczarowanym rysunkowym jeżem, którego poznała dzięki swojemu uzdolnionemu tacie, postanawia włamać się do opuszczonej fabryki. Wspólnie spróbują odnaleźć skarb ukryty przez chciwego właściciela budynku. Dzięki sprytowi i zaufaniu, którymi darzą się nawzajem, krok po kroku przybliżają się do swojego celu. Wielka przygoda właśnie się rozpoczyna!

Film nominowanych do Oscara twórców „Kota w Paryżu” to piękna i ujmująca animacja pełna napięcia, humoru i jedynej w swoim rodzaju przygody!

Nagrody: 10. MFF Młode Horyzonty;nagroda główna, nagroda Zespołu Edukatorów Filmowych

Film rekomendowany przez ZESPÓŁ EDUKATORÓW FILMOWYCH :

Wspaniałe i autorskie spojrzenie na problem utraty pracy przez jednego z członków rodziny i próbę poradzenia sobie z nim na różnych płaszczyznach – bardziej myślowo przez rodziców i działaniowo przez dzieci. Wydaje się, że to właśnie przed najmłodszymi rodzice starają się początkowo ukryć problem i nie obarczać ich własnymi zmartwieniami, nie zdając sobie sprawy jak to wpływa na relacje w rodzinie. Przygoda Niny to animacja stworzona przepiękną kreską, samo tło i plastyczność obrazu może być potraktowane jako jeden z tematów do analizy w gronie odbiorców. Czarno-białe wstawki z jeżem nadają obrazowi lekkości ze względu na zawartą w nich dawkę humoru. Tworzą też niezwykle ciekawą znaczeniowo sieć relacji między odskocznią od życia, alter ego ojca i samoświadomością dziewczynki. Jednym z głównych wątków jest dotarcie do prawdy dotyczącej zamknięcia fabryki i znalezienie ukrytych w niej pieniędzy, czyli tytułowej przygody. W jej trakcie dzieci zwolnionych pracowników zacieśniają przyjaźnie, uczą się współpracy i empatii, a także odnajdywania się w zupełnie nowej, nieznanej im dotąd sytuacji.

 

W repertuarze


27 VI 11:00
28 VI 11:00
29 VI 11:00
30 VI 11:00