Zielona granica

147 min.
  • Reżyseria Agnieszka Holland
  • Kraj produkcji Polska, Czechy, Francja, Belgia
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Maja Ostaszewska, Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Tomasz Włosok, Mohamed Al Rashi, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr , Magdalena Popławska
  • Nagrody Nominace do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach : najlepszy film, reżyseria i scenariusz. Nagroda Specjalna Jury MFF w Wenecji 2023. Nagroda Specjalna Fuoricampo na Festiwalu Tertio Millennio w Watykanie
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki 12 zł w Święto Kina dn.30.09

Opis

Po przeprowadzce na Podlasie, psycholożka Julia  staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów, pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie, uciekająca przed wojną domową, syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół nich wydarzenia zmuszą wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania — czym jest człowieczeństwo?

Scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.
W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. Zielona granica jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

Agnieszka Holland odbierze w listopadzie Nagrodę Specjalną Fuoricampo na Festiwalu Tertio Millennio w Watykanie założonym przez papieża Jana Pawła II. Festiwal filmowy Tertio Millennio  jest jedynym tego typu wydarzeniem na świecie. Organizowany jest corocznie od 1997 roku we współpracy ze Stolicą Apostolską.

Ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach.   Tomasz Terlikowski

Wielki szacunek dla Agnieszki Holland.  Kuba Wojewódzki

Obowiązkowa pozycja dla Polek i Polaków.  Janina Ochojska

Poza zdjęciami nic w tym filmie nie jest czarno-białe.  Maria Peszek

„Zielona granica” górą.  Zbigniew Hołdys

To uczciwy film, który pokazuje, że potrafimy być dobrzy i pomagać.  Monika Olejnik

Dla nas wszystkich, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie czy kolor skóry, może być to jeden z najważniejszych filmów, jakie zobaczymy.

Karolina Korwin-Piotrowska

„Zielona granica” daje nam szansę, aby mądrzej i świadomiej żyć. Ten film jest zrobiony uczciwie i szlachetnie. Trzeba obejrzeć.  Tomasz Raczek

Najważniejszy obraz ostatnich lat.  Agnieszka Smoczyńska

 

 

W repertuarze


09 XII 11:15