Bracia ze stali

130 min.
  • Tytuł oryginalny The Iron Claw
  • Gatunek dramat
  • Reżyseria Sean Durkin
  • Kraj produkcji USA, Wielka Brytania
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson, Maura Tierney, Stanley Simons, Holt McCallany, Lily James
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

„Bracia ze stali” z rozmachem kreślą opowieść o amerykańskiej rodzinie, miłości podszytej rywalizacją i sukcesie, którego nie unieśli na swoich barkach niepokonani na ringu bracia Von Erich. Za tym epickim widowiskiem stoi filmowa drużyna marzeń: wyspecjalizowany w thrillerach psychologicznych Sean Durkin („Gniazdo”), operator „Syna Szawła” Mátyás Erdély i fantastyczne aktorskie trio: łamacz nastoletnich serc Zac Efron („Podły, okrutny, zły”), Jeremy Allen White – gwiazda serialu „The Bear” oraz Harris Dickinson („W trójkącie”).

„Bracia ze stali” to mieszanka wściekłości, wzruszenia i śmiechu, gwarantująca emocjonalny nokaut. Surowy teksański ojciec – głowa rodu Von Erich – zrobi wszystko, by jego synowie osiągnęli w sporcie to, czego on sam nie zdołał. Za kulisami wrestlerskich widowisk, na punkcie których w latach 80. oszalała Ameryka, kryją się jednak brutalne treningi, złamane charaktery, przekreślone marzenia i poturbowane braterskie relacje. Rodzicielskie ambicje okazują się przekleństwem synów – na Von Erichów spada cios za ciosem. Czy niezwyciężeni dotąd bracia unikną wiszącego nad nimi fatum? Najnowszy przebój studia A24 to rozpisana na dekady, widowiskowa saga mierząca się z amerykańskim snem; opowieść o surowym wychowaniu i cenie, jaką płacą dzieci, gdy rodzina zmienia się w nastawioną na zysk korporację. „Bracia ze stali” kierują reflektory na ring, jakim bywa rodzinny dom, gdzie toczy się najważniejsza z walk: o miłość, uznanie, uwagę.

DLACZEGO WARTO OBEJRZEC TEN FILM?
1. Widowiskowe kino z psychologicznym zacięciem zrealizowane przez Seana Durkina – wnikliwego badacza ludzkich ambicji i lęków („Martha Marcy May Marlene”, „Gniazdo”).
2. Zrealizowana z epickim rozmachem historia w duchu największych klasyków amerykańskiego kina („Ojciec chrzestny”, „Rocky”, „Łowca jeleni”, „Wściekły byk”).
3. Pierwsza filmowa adaptacja historii kultowej wrestlerskiej rodziny Von Erich, której sukcesy okupione były wielką stratą, przypisywaną rodzinnej klątwie.
4. Doskonale obsadzony pierwszy (Zac Efron, Harris Dickinson, Jeremy Allen White), jak i drugi (Holt McCallany i Maura Tierney) plan. Niebywała chemia między ekranowymi braćmi.
5. Prawdopodobnie najlepsza rola w dotychczasowym dorobku Zaca Efrona i pierwszy duży filmowy projekt Jeremy’ego Allena White’a (serial „The Bear”).
6. Rozpisana na wiele lat rodzinna opowieść o niewypowiedzianych żalach i nieprzepracowanych traumach w cieniu sławy i niezaspokojonych ojcowskich ambicji.
7. Film, który łączy w sobie wiele sprzeczności: wykalkulowane mistrzowskie aspiracje z ukrytymi pragnieniami, wielkie sukcesy z osobistymi porażkami, twardą ojcowską rękę z rozrywającą serce braterską miłością, a wreszcie sportowe widowisko ze zniuansowanym, pełnym emocji kinem.
8. Film o trudnej męskości – o twardzielach, którzy kryją w sobie miękkie serce.

CYTATY :
Emocjonalny nokaut. Zac Efron dał tu występ życia.    Indiewire
Głęboko poruszające studium braterstwa, męskości i rodziny, która dobrze prezentuje się tylko na zdjęciach. Zac Efron, Jeremy Allen White i Harris Dickinson tworzą mocne
i na długo zapadające w pamięć kreacje.  Ta obsada nie ma sobie równych.    Variety
Durkin z chirurgiczną precyzją obnaża cierpienia ojców, synów i braci. Film, który rozdziera serce.    Slant Magazine
Niewiele filmów potrafi wywołać jednocześnie śmiech, zaskoczenie i łzy; ten potrafi. „Bracia ze stali” to wielkie kino.  Slash Film

W repertuarze


16 II 20:30
17 II 15:40
18 II 15:40
19 II 20:30
20 II 20:30
21 II 15:45
22 II 18:00
23 II 17:45
24 II 17:45
25 II 20:20
26 II 20:30
27 II 15:15
28 II 15:15
29 II 20:30