DOWN RIVER ROAD – próba czytana dramatu Łukasza Wylężałka

90 min.
  • Gatunek czytanie dramatu
  • Obsada Agnieszka Łopacka, Zbigniew Zamachowski, Jan Jankowski / muzyka : Maciej Kor, Marcin Martinez Grodzki
  • Bilet 40 zł

Opis

Tajemnicza autorka Mary Lou Robinson zaprasza na prapremierowe czytanie swojego dramatu „Down River Road”. Do wykreowania postaci udało się jej namówić znakomitych wykonawców: Jana Jankowskiego, Agnieszkę Łopacką i Zbigniewa Zamachowskiego. Akcenty akustyczne stworzą  częstochowscy muzycy: Maciek Kor oraz Marcin Martinez Grodzki.

Akcja opowieści rozgrywa się oczywiście na Down River Road, czyli po polsku i po prostu przy ul. Nadrzecznej. W zdegradowanej kamienicy, w staroświeckim pokoju spotykają się Hindus i Wiking. To ludzie z jakże różnych światów i kultur. Wydaje się, że wszystko ich różni i wzajemnie wszystko ich w nich dziwi. Jednak mają coś wspólnego, ale to prowadzi do niespodziewanego finału – więc cicho i sza. Zabawna angielska farsa obyczajowa – jak swoje dzieło określa Mary Lou Robinson – ma swoje drugie dno…

Ktoś mógłby spytać: czemu prapremierowe czytanie dramatu tajemniczej autorki odbywa się w sali Kina „Iluzja”? Otóż osoba podpisana pod dziełem bardzo lubi tę salę z racji wielu odbytych w niej swoich spotkań z publicznością. Była współtwórcą i jurorem pierwszego konkursu filmów amatorskich odbywanego w OKF w latach 90. pod hasłem „Teraz Ja”. Jan Jankowski oraz Zbigniew Zamachowski czytają dramat przez wzgląd na wieloletnią przyjaźń z nią. Częstochowska publiczność zaś, choć z Mary Lou Robinson spotyka się po raz pierwszy, zna ją dobrze. Jako reżysera „Lotu nad kukułczym gniazdem” nagrodzonego Złotą Maską w 1997 roku za reżyserię, twórcę spektakli zrealizowanych także w Teatrze im. Mickiewicza według własnych tekstów: „Alibi” i „Nowonarodzony” (2003). To po prostu Łukasz Wylężałek, który świętuje swoje 70. urodziny. Z tej okazji gościł w DKF „Rumcajs”, a obecnie zaprosił publiczność do kina  OKF „Iluzja”.

Dodajmy, że aktorzy spoza Częstochowy przyjechali specjalnie i nieodpłatnie na zaproszenie jubilata – najwybitniejszego częstochowskiego twórcy filmowego, autora m. in. legendarnej „Balangi”, „Darmozjada polskiego” czy „O dwóch takich, co nic nie ukradli” . Także z sympatii dla niego oraz miłości do sztuki zaangażowali się w działanie: Agnieszka Łopacka – tak dobrze znana teatromanom oraz muzycy z nieograniczoną fantazją oraz poczuciem humoru: Marcin Martinez Grodzki i Maciek Kor.

Współorganizator   

W repertuarze


11 XII 17:00