Głos

73 min.
  • Gatunek dokument
  • Reżyseria Dominika Montean-Pańków
  • Kraj produkcji Polska
  • Rok produkcji 2022
  • Nagrody Główna Nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Czternastu mężczyzn wstępuje do nowicjatu Zakonu Jezuitów. Są tam odcięci od świata przez dwa lata. To przysłowiowa pustynia, są bez pieniędzy, telefonów, dostępu do internetu, kontaktów ze znajomymi, poddawani różnym próbom. Przez ten czas muszą zmierzyć się z decyzją czy życie zakonne jest na pewno wyborem dla nich. I zostać na całe życie albo odejść. „Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności.” – mówi do nowicjuszy ich przełożony. Doskonałe zdjęcia pustyni Wojciecha Staronia zakreślają symboliczny horyzont doświadczeń nowicjuszy, a refleksyjna muzyka Adama Bałdycha podkreśla medytacyjny rytm filmu.

Nowicjuszom przez dwa lata towarzyszyła wraz z ekipą filmową Dominika Montean-Pańków. Reżyserka dokumentację do „Głosu” rozpoczęła w 2016 roku, ale długo nie mogła znaleźć zakonu, który zgodziłby się ją wpuścić za klasztorne mury. Ostatecznie zgodzili się jezuici, którzy decyzję podjęli po dwóch godzinach. Kamera rejestruje codzienność życia w nowicjacie, wykłady, rozmowy, chwile skupienia i modlitwy. Opowiadają też szczerze o trudnych chwilach, jakie przechodzą.

Dokument Dominiki Pańków ze znakomitymi zdjęciami Wojciecha Staronia w ubiegłym roku doceniło jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach, przyznając mu główną nagrodę.

 

W repertuarze


03 VII 16:30
04 VII 17:00
09 VII 15:00
11 VII 19:00