Jaskółka Met Opera Live in HD

167 min.
  • Gatunek opera - transmisja na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
  • Kompozytor Giacomo Puccini
  • Reżyseria Nicolas Joël
  • Obsada Angel Blue (Magda), Emily Pogorelc (Lisette), Jonathan Tetelman (Ruggero), Bekhzod Davronov (Prunier)
  • Dyrygent Speranza Scappucci
  • Bilet 60 zł norm. 45 zł w karnecie 6+
  • 1 przerwa

Opis

Ta słodko-gorzka historia miłosna w wykonaniu Pucciniego rzadko pojawia się w repertuarze Met. Tym bardziej cieszy fakt, że ujęto ją w tegorocznym programie The Met: Live in HD. W rolę wytwornej kurtyzany Magdy wcieli się sopranistka Angel Blue. U jej boku ujrzymy zaś tenora Jonathana Tetelmana, debiutującego w nowojorskiej operze rolą Ruggero: młodego idealisty, który ofiarowuje kobiecie nowe życie. Orkiestrę Met poprowadzi Speranza Scappucci. Scenografia, inspirowana stylem art déco, przenosi widzów do serca nocnego Paryża i sennych wybrzeży Riwiery Francuskiej. Sopranistka Emily Pogorelc i tenor Bekhzod Davronov – oboje debiutują w Met – uzupełniają obsadę jako Lisette i Prunier.

Znakomity tenor Jonathan Tetelman debiutuje w Met jako Ruggero u boku słynnej sopranistki Angel Blue. Na scenie The Metropolitan Opera debiutują również sopranistka
Emily Pogorelc jako Lisette oraz tenor Bekhzod Davronov jako Prunier. Jaskółka, pełne namiętności dzieło Pucciniego, rzadko gości w repertuarze Met. Tym bardziej cieszy uwzględnienie tego niezwykłego tytułu w obecnym sezonie transmisji Live in HD.  W roli kurtyzany Magdy ujrzymy sopranistkę Angel Blue, która wcześniej w tym sezonie wystąpiła m.in. u boku tenora Piotra Beczały w inscenizacji Carmen. O występie śpiewaczki w Jaskółce w premierowy wieczór Financial Times napisał: „zmysłowy sopran Angel Blue uszlachetnia muzykę Pucciniego”. Tym razem na scenie partneruje jej debutujący w Met tenor Jonathan Tetelman, uznawany za jedną z najjaśniej wschodzących gwiazd światowej opery. Uhonorowany nagrodą Opus Klassik 2023 dla Artysty Roku, śpiewak został doceniony za rolę Alfreda w Traviacie Verdiego i Rodolfa w Cyganerii Pucciniego, które wykonał w Covent Garden, a także Cavaradossiego w Tosce Pucciniego (Semperoper Dresden) i Lorisa Ipanowa w Fedorze Giordana (Oper Frankfurt). Tetelman wcieli się ponadto w Pinkertona podczas transmisji Madame Butterfly 11 maja. W roli tytułowej wystąpi wówczas litewska sopranistka Asmik Grigorian. Jaskółka to debiut w Met nie tylko dla Tetelmana, ale także dla amerykańskiej sopranistki Emily Pogorelc oraz tenora pochodzącego z Uzbekistanu Bekhzoda Davronova. Zaśpiewają oni partie Lisette i Pruniera. Obydwoje zostali docenieni przez krytyków z całego świata. The New York Times opisał Pogorelc jako „wnikliwą, pełną życia sopranistkę”, zaś głos Davronova został określony przez The Guardian jako „fantastyczny, elegancki i z łatwością osiągający górne rejestry”. Maestra Speranza Scappucci, która zapisała się w historii jako pierwsza włoska dyrygentka w La Scali oraz zadebutiowała w The Metropolitan Opera w zeszłym sezonie, powraca, aby poprowadzić orkiestrę Met i obsadę.

Inspirowana art deco inscenizacja Nicolasa Joëla przeniesie widzów w sam środek nocnego życia Paryża lat 20. XX wieku oraz na nastrojową Riwierę Francuską. W skład zespołu kreatywnego wchodzą także: scenograf Ezio Frigerio, kostiumografka Franca Squarciapino i projektant oświetlenia Duane Schuler.

Jaskółka po raz pierwszy została wystawiona w The Metropolitan Opera 10 marca 1928 roku. Do tej pory wystawiono ją łącznie tylko 33 razy (ostatni raz w 2013 roku), sobotnia
transmisja jest więc doskonałą i niepowtarzalną okazją, by ujrzeć jedno z mniej znanych dzieł Pucciniego w najwyższej jakości produkcji z gwiazdorską obsadą.

W repertuarze


20 IV 18:55