Jedno życie

110 min.
  • Tytuł oryginalny One Life
  • Gatunek dramat, biograficzny
  • Reżyseria James Hawes
  • Kraj produkcji Wielka Brytania
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Lena Olin, Jonathan Pryce
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg., 15 zł w poniedziałek
  • jezyk angielski, napisy polskie

Opis

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją tu w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich. Tymczasem niespodziewanie los dopisze poruszający epilog do tej historii.

Dwukrotny zdobywca Oscara ANTHONY HOPKINS jako sir Nicholas Winton, który tuż przed wojną ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

Prawdziwa historia zwykłego człowieka, który przeciwstawił się hitlerowskiej machinie zagłady. Znakomita obsada w poruszającej opowieści o odwadze, poświęceniu i wdzięczności, które mogą odmienić świat.

Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :
Jedno życie to film, który ukazuje sprawczość człowieka przepełnionego empatią i życzliwością do innych. Jest jak przechowywany przez bohatera album ze zdjęciami, wycinkami z gazet i nazwiskami uratowanych dzieci. Pokazuje coś, o czym się  powinno stale  przypominać – jak ważne jest człowieczeństwo i czynna postawa.
Bohater filmu, Nicholas Winston, należał do osób uprzywilejowanych poprzez przynależność rasową, społeczną i majątkową, jednak wyszedł ze swojej strefy komfortu by pomagać tym, którzy uprzywilejowani nie byli. Nie przyglądał się biernie sytuacji, lecz działał. Film może otworzyć pole do dyskusji na temat odpowiedzialności, sprawczości i siły współpracy. Omawiając film można przypomnieć przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i zastanowić się: kim jest współczesny Samarytanin?
Choć film nie zwraca uwagi walorami artystyczno-narracyjnymi, a struktura scenariusza pozostaje stosunkowo konwencjonalna, Jedno życie ma dużą wartość edukacyjną. Przede wszystkim ze względu na trafne i klarowne zobrazowanie ciągłości historycznej problemu uchodźctwa, który jest wciąż aktualny. Problem wsparcia ludności z terenów ogarniętych wojną, ograniczenia, możliwości i sposoby pomocy zarówno przez organy państwowe, instytucje i jednostkowych ochotników, stanowi jeden z tematów filmu, a tym samym doskonałe pole do dyskusji. Jest to film historyczny, który  – powstały właśnie teraz – nie może pozostać nieodczytany z perspektywy współczesnych dramatów uchodźców w Europie i na świecie.

W repertuarze


31 V 18:30
01 VI 20:30
02 VI 18:30
03 VI 20:30
04 VI 16:00
05 VI 18:15
06 VI 20:30