Kolacja pożegnalna

91 min.
  • Tytuł oryginalny One Last Evening
  • Gatunek czarna komedia
  • Reżyseria Lukas Nathrath
  • Kraj produkcji Niemcy
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Sebastian Jakob Doppelbauer, Susanne Dorothea Schneider, Pauline Werner
  • Nagrody Nagroda First Look na MFF w Locarno, za reżyserię na Festiwalu Filmowym Maxa Ophülsa, Nagroda Młodego Jury Na MFF w Valladolid
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki
  • język niemiecki, napisy polskie

Opis

Pandemia i związany z nią lockdown solidnie dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom komedii. Para zdecydowana jest zacząć nowy rozdział w swoim życiu, a pomóc ma w tym przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina. Lisa jest ambitną lekarką, przed którą poważna zawodowa szansa, Clemens z kolei próbuje swoich sił jako piosenkarz i tekściarz. Oboje liczą, że wyjazd do niemieckiej stolicy okaże się przełomowy na każdej płaszczyźnie ich życia. Zanim jednak do tego dojdzie, para postanawia zorganizować pożegnalną kolację w swoim niemal pustym już mieszkaniu. Kiedy kolejni przyjaciele odwołują w ostatniej chwili wizytę, a w ich miejsce na imprezę trafiają nieproszeni goście, sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.

W swoim nakręconym zaledwie w ciągu siedmiu dni oryginalnym debiucie niemiecki reżyser Lukas Nathrath akcję w dużej mierze sprowadza do jednego wnętrza. To tam, w trakcie pożegnalnej kolacji, stajemy się świadkami całego spektrum emocji, jakie za sprawą świetnie napisanych dialogów udzielają się bohaterom. Od śmiechu do wzruszeń, od złości po zaskoczenie. W końcu co może pójść nie tak na spotkaniu w gronie przyjaciół?

Czarna komedia nakręcona w zaledwie siedem dni, jest oryginalnym debiutem niemieckiego reżysera Lukasa Nathratha, który został nagrodzony m.in. na festiwalu w Locarno.

Prasa o filmie:
Imponujący debiut.  Nikki Baughan, Screendaily
Debiut Lukasa Nathratha to zabawna opowieść o przyjęciu z piekła rodem.  David Katz, Cineuropa
Zabawny i intrygujący dramat z mocną obsadą aktorską.  Ard Vijn, Screenanarchy
Zjadliwy portret społeczeństwa, mającego obsesję na punkcie własnego sukcesu. John Hopewell, Variiety

W repertuarze


24 V 16:30
25 V 18:30
26 V 18:30
27 V 18:30
28 V 16:30 20:30
29 V 20:45
30 V 20:30