Mur

107 min.
  • Tytuł oryginalny Walls
  • Gatunek dokument
  • Reżyseria Kasia Smutniak
  • Kraj produkcji Włochy
  • Rok produkcji 2023
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki
  • napisy polskie oraz angielskie, napisy dla osób niedosłyszących lub niesłyszących

Opis

Wstęp wideo Kasi Smutniak. Po projekcji spotkanie z Mariuszem Kurnytą – Człowiekiem Lasu  oraz częstochowianami: Magdą Wink-Dziewiątkowską (aktywistką) i Adamem Kasperkiewiczem (adwokatem, fotografem – dokumentalistą).

Mur” – debiutancki film Kasi Smutniak – to poruszający dokument o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, który powstał z potrzeby głębszej analizy tego, co wywołuje w nas poczucie bezsilności wobec cierpienia. Film jest też refleksją nad genezą zła i funkcjonowaniem murów we współczesnym świecie – zarówno tych namacalnych, jak mur cmentarza żydowskiego w Łodzi, jak i tych niewidocznych, przejawiających się w niechęci do drugiego człowieka.

Film, realizowany w dużej mierze ukrytą kamerą, łączy dynamiczne ujęcia z lasu i osobiste refleksje, jednocześnie oddając gorączkową atmosferę ratowniczych eskapad w poszukiwaniu zagubionych w puszczy migrantów. To pierwszy pełnometrażowy dokument z tak bliska pokazujący działania aktywistów na polsko-białoruskiej granicy.

Kasia Smutniak – polska aktorka mieszkająca we Włoszech. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Uznawana za jedną z najbardziej wszechstronnych aktorek włoskich. Znana m.in z filmów: Zapnijcie pasy, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, Oni, Nieznajomi, Koliber

Mariusz Kurnyta, znany jako Człowiek Lasu – aktywista Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego ratujący ludzi w drodze na pograniczu polsko-białoruskim. Jest laureatem Nagrody Janusza Korczaka (2023), Nagrody Aliny Margolis Edelman (2022) i Nagrody A.G Farah Fundacja dla Somalii (2022).

Kasia Smutniak tematem kryzysu na granicy polsko – białoruskiej zainteresowała się już na samym jego początku, w sierpniu 2021 roku. W listopadzie tego roku wspólnie z aktywistami z Polski i Włoch nakręciła reportaż dla włoskiego programu Propaganda Live, który odbił się dużym echem we Włoszech. To doświadczenie i poczucie bezsilności jeszcze silniej rozbudziło potrzebę, żeby w 2022 roku wrócić na granicę i ponownie o niej opowiedzieć. Tak powstał dokument “Mur”, w którym Kasia Smutniak pokazuje przede wszystkim dramat ludzi szukających lepszego miejsca do życia i ogromny wysiłek działających na granicy aktywistów, którzy starają się im pomóc często narażając swoje życie. Motywem przewodnim filmu jest mur, który stanął na granicy polsko – białoruskiej i to on stał się powodem zestawienia dwóch perspektyw: współczesnej, a także historycznej z osobistą, rodzinną historią, którą Kasia Smutniak pokazuje nie bojąc się szczerości i ważnych rozmów. W filmie pojawia się m.in. aktywista Człowiek Lasu, czyli Mariusz Kurnyta, Jakub Sypiański, przedstawiciele Straży Granicznej, a także ojciec i babcia Kasi Smutniak, czy jej rodzina mieszkająca na wsi przy granicy z Ukrainą.

Urodziłam się w 1979 roku, przed upadkiem muru berlińskiego. Temat murów i barier, które powstają w Europie, która zrodziła się, żeby mury obalać, wydał mi się ważny i interesujący. Mur na granicy jest tylko jednym z murów. Murem jest także Puszcza Białowieska, która jest murem naturalnym, bardzo trudnym do pokonania. Murem jest strefa przy granicy do której nie można wjechać bez przepustki. Jest też mur cmentarza żydowskiego przed oknem mojej babci w Łodzi, gdzie jako dziecko bawiłam się na podwórku – mówi Kasia Smutniak – Część mojej rodziny pochodzi z Lubelszczyzny. Po wybuchu wojny w Ukrainie widziałam jak wielka pomoc była dawana uchodźcom z Ukrainy, co uważam za wspaniałą reakcję, ale w tym samym czasie, kilkadziesiąt kilometrów na północ, na granicy z Białorusią, umierali uchodźcy z innych krajów, także kobiety i dzieci. Ta różnica w podejściu do człowieka stała się murem niewidocznym, ale namacalnym.

 

 

 

 

W repertuarze


21 IV 17:00