Na zawsze Melomani

84 min.
  • Gatunek dokument
  • Reżyseria Rafał Mierzejewski
  • Kraj produkcji Polska
  • Rok produkcji 2022
  • Nagrody Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni -Wyróżnienie, Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Nagroda Pozaregulaminowa
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

„Na zawsze Melomani” opowiada historię kultowego zespołu przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jambore.

Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.

Historię „Melomanów” poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu, m.in. : Jana Ptaszyna Wróblewskiego,Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego. W filmie nie zabraknie także twórców filmowych – reżyserów Feliksa Falka i Janusza Majewskiego ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. Dlatego odwiedzamy Łódzką Szkołę Filmową, bo tam studiowali i poznali się „Duduś”, „Idon” i „Dentox”, i tam grali pierwsze wspólne koncerty. Miejsca, do których trafiamy podążając ich śladami, to Łódź, Kraków – część Melomanów pochodziła z tego miasta, Sopot – tam odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Ustronie Morskie, Warszawa. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej.

To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka – dokument Rafała Mierzejwskiego jest jak jam session, po którym igła w Twoim gramofonie nie zazna spoczynku.

 

W repertuarze


06 X 17:00
08 X 13:20
09 X 20:30