Portret królowej

77 min.
  • Tytuł oryginalny Portrait of the Queen
  • Gatunek dokument
  • Reżyseria Fabrizio Ferri
  • Kraj produkcji Wielka Brytania
  • Rok produkcji 2022
  • Obsada Susan Sarandon, Isabella Rossellini, Charles Dance
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Ujrzymy Elżbietę II oczami najwybitniejszych światowych fotografów, przez obiektywy ich aparatów, którymi fotografowali brytyjską ikonę na przestrzeni niemal siedmiu dekad. Efektem ich pracy jest wizerunek kobiety, który pozostał unikalny, choć świat wokół zmieniał się z prędkością światła.

8 września 2023 r. przypada pierwsza rocznica śmierci Królowej Elżbiety II. Dokument ukazuje historię Królowej z zupełnie nowej perspektywy: poprzez najbardziej intymne, niesamowite i rewolucyjne fotograficzne portrety. To właśnie tego dnia na ekrany kin wchodzi film ukazujący historię Królowej z zupełnie nowej perspektywy: poprzez najbardziej intymne, niesamowite i rewolucyjne fotograficzne portrety.

Portret Królowej to film dokumentalny, który nie tylko przedstawia długie panowanie Elżbiety II, ale także pokazuje, jak fotografia, pozornie „niema” sztuka, oddała wyjątkowy hołd monarchini, tworząc obszerny album, unikalny na świecie ze względu na swoją różnorodność, intensywność i bogactwo.
Twórcy splatają wątki z życia monarchini z równie fascynującymi dziejami jej fotografów, którzy towarzyszyli jej przez lata i często tworzyli jej wizerunek. To oni swoją pracą uwiecznili i rozpowszechnili znany nam dziś obraz Jej Królewskiej Mości.
Historia Elżbiety II to przecież opowieść o pozornie nieosiągalnej kobiecie, która z akceptacji przeznaczenia i ze służby koronie uczyniła podstawę swojego wizerunku i największą wartość, a także tarczę chroniącą ją przed wścibskimi spojrzeniami. Jedynym wyjątkiem była fotografia, okno do jej życia, gdzie Królowa, posłuszna prawom oświetlenia i poleceniom portrecisty, odsłaniała się na krótką, ulotną chwilę.
Film wyreżyserował Fabrizio Ferri, scenarzystką jest Paola Calvetti, której biograficzna książka Elżbieta II. Portret królowej ukazała się w Polsce w 2020 roku.

 

W repertuarze


08 IX 19:00
10 IX 16:40
11 IX 17:00
12 IX 15:00
13 IX 20:30
14 IX 19:00