Priscilla

113 min.
  • Tytuł oryginalny Priscilla
  • Gatunek dramat, biograficzny
  • Reżyseria Sofia Coppola
  • Kraj produkcji USA
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Dagmara Dominczyk, Ari Cohen
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę.
Oczami Priscilli Sofia Coppola opowiada o nieznanym obliczu najsłynniejszej love story – długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, począwszy od okresu, kiedy Elvis stacjonował w Niemczech, aż po czas, kiedy zamieszkali w wymarzonej rezydencji Graceland.
To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

W wieku 21 lat była jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie, symboliczną królową amerykańskiego rock and rolla. A jednak tak mało wiadomo o Priscilli Presley, wieloletniej ukochanej i jedynej żonie Elvisa. Jej narracja przez długi czas pozostawała w cieniu jego dominującej i rozpalającej wyobraźnię historii, ale w ramach tej samej opowieści mieści się jej alternatywny i prywatny życiorys odzwierciedlający ówczesną kulturę – historia dziewczęcych marzeń, rozwijająca się jak w bajce, a ostatecznie prowadząca do odkrycia własnych pragnień.
              
Sofia Coppola o filmie:
„Poruszył mnie pamiętnik Priscilli Presley opisujący jej doświadczenia jako młodej kobiety mieszkającej w Graceland. Starałam się uchwycić, jak to było wejść
w świat Elvisa, aby w końcu odnaleźć własne życie. Jako artystka staram się ukazywać świat widziany oczami moich postaci bez osądzania ich. Zawsze interesowało mnie zagadnienie tożsamości, sprawczości i transformacji. W tym filmie badam, jak Priscilla staje się kimś, kim jest obecnie, co kobiecość oznacza dla niej i dla kolejnych pokoleń. Doświadczyła tak wielu podobnych rzeczy, jakich doświadczają wszystkie młode kobiety na drodze do dorosłości, tyle że w jej przypadku działo się to w efektownym i niezwykłym środowisku. Historia Priscilli jest równocześnie wyjątkowa i niezwykle uniwersalna.
Wszyscy widzieliśmy Priscillę jako bardzo wyrazistą postać obok Elvisa, ale nigdy nie patrzyliśmy na nią w innym kontekście. W poświęconych przemysłowi rozrywkowemu tabloidach Priscilla była prezentowana jako „młodziutka wybranka Elvisa”, ale ja czułam, że kryje się za tym ciekawsza historia do opowiedzenia – opowieść o dziewczęcym pragnieniu, które się spełniło, ale nie było tym, co sobie wyobrażała; opowieść o dorastaniu w kontekście niewyobrażalnej sławy, ale także ogromnej samotności; opowieść o tym, jak ludzie uczą się żyć w bańce, ale równocześnie czują, że muszą tę bańkę przebić; o sile, jakiej Priscilla potrzebowała, aby zrozumieć, że mimo ogromnej miłości do Elvisa musi go opuścić. Elvis stanowi istotny element kulturalnej historii Ameryki, ale życie Priscilli jest w równym stopniu częścią tej historii. W tradycyjnym ujęciu Priscilla była pomniejszą postacią w historii życia Elvisa, ale ona widziała całą tę historię z zupełnie innej i fascynującej perspektywy. Interesowało mnie, jak to było być nastolatką w Graceland, dorastać w tak intensywnej atmosferze, w skomplikowanym małżeństwie; jak niesamowite było to, że uciekła z tego świata, aby wieść życie na własnych warunkach”.

Scenariusz „Priscilli” powstał na podstawie wspomnień „Elvis and Me” z 1985 roku autorstwa Priscilli Presley i Sandry Harmon. Film został wyprodukowany przez studio A24. Obok grającej Priscillę Cailee Spaeny, w roli Elvisa Presleya zobaczymy Jacoba Elordi szerzej znanego z serialu HBO „Euforia”. W każdym niemal kadrze błyszczy fantastyczna Cailee Spaeny, dla której tej rola stała się kluczem do aktorskiej ekstraklasy. Ekranowej Priscilli partneruje równie świetny Jacob Elordi (jako Elvis) – gwiazda obsypanego nagrodami serialu Euforia.

 

W repertuarze


09 II 18:15
10 II 20:30
11 II 15:45
12 II 18:15
13 II 20:30
14 II 20:30
15 II 18:15
16 II 16:00
17 II 18:15
18 II 20:30
19 II 16:00
20 II 18:15
21 II 20:30
22 II 15:45