Przeminęło z wiatrem

238 min.
  • Tytuł oryginalny GONE WITH THE WIND
  • Gatunek melodramat
  • Reżyseria Victor Fleming
  • Kraj produkcji USA
  • Rok produkcji 1939
  • Obsada Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel
  • Nagrody 8 Oscarów 1940: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Vivien Leigh), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hattie McDaniel), Najlepszy reżyser (Victor Fleming), Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz , / People’s Choice 1989: Ulubiony film wszech czasów Amerykański Instytut Filmowy: Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów (6. miejsce); Lista 100 najlepszych kwestii filmowych wszech czasów (1. miejsce: "Frankly, my dear, I don't give a damn."); Lista 25 najlepszych filmowych ścieżek muzycznych wszech czasów (2. miejsce); Lista 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów (2. miejsce)
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg.

Opis

Jeden z największych przebojów w dziejach Hollywood, przez lata utrzymujący pozycję najbardziej kasowego filmu w historii kina. Poznaj jeden z największych mitów kina na dużym ekranie!

Adaptacja słynnej powieści Margaret Mitchell, która okazała się jednym z najgłośniejszych filmów w dziejach kina. Historia pozornie niemożliwej miłości, która łączy pochodzącą z dobrego domu Scarlett O’Harę (Vivien Leigh) i nonszalanckiego Rhetta Butlera (Clark Gable). Burzliwy związek przypada na równie niespokojne czasy – w Stanach Zjednoczonych szaleje wojna secesyjna, każdy dzień przynosi nowe niebezpieczeństwa, a przyszłość pozostaje jedną wielką niewiadomą.

Akcja toczy się na amerykańskim Południu. Scarlett O’Hara – panienka z dobrego domu, ale o rogatej duszy – kocha się w synu sąsiadów, Ashley’u Wilkesie. On jednak wybiera inną – Melanię, a zrozpaczona porażką Scarlett przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny. Wybucha wojna secesyjna. Mąż Scarlett ginie, majątki O’Harów i Wilkesów zostają splądrowane przez zwycięskie oddziały. Scarlett, jak się okazuje, nie przestała kochać Ashleya, ale w jej życiu pojawił się także inny mężczyzna: tajemniczy Rhett Butler – przemytnik, awanturnik, a zarazem dżentelmen w każdym calu.

Kiedy w grudniu 1939 roku w Atlancie odbyła się premiera Przeminęło z wiatrem, burmistrz wezwał mieszkańców do przebrania się w stroje z epoki i rezygnacji z samochodów na rzecz pojazdów konnych. Wcześniej trwała ogólnonarodowa dyskusja na temat obsady. Rola Rhetta była zarezerwowana dla Clarka Gable’a, ówczesnego króla Hollywood. Do roli Scarlett kandydowały największe gwiazdy, z Bette Davis i Katharine Hepburn. Rola ostatecznie przypadła Vivien Leigh – i to w chwili, gdy zdjęcia już się zaczęły. Nad scenariuszem pracowało dwunastu autorów, realizacją kierowało czterech reżyserów, ostatecznego montażu dokonał sam David O. Selznick – najsłynniejszy niezależny producent Hollywood.

Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 8 statuetek: za film roku, rolę Vivien Leigh, rolę Hattie McDaniel (pierwszy Oscar dla aktora afro-amerykańskiego), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia Brak Oscara dla Clarka Gable’a publiczność potraktowała jako nieporozumienie.

W repertuarze


30 IV 16:00