Ryś. Król puszczy

82 min.
  • Tytuł oryginalny Lynx
  • Gatunek Dokumentalny
  • Reżyseria Laurent Geslin
  • Kraj produkcji Szwajcaria/Francja
  • Rok produkcji 2021
  • Obsada Laurent Geslin
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się właśnie Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykła historię. W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym. Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :

Ryś. Król puszczy to dokumentalny film przyrodniczy o tradycyjnej formie, stroniący od formalnych eksperymentów. Jest liryczną i bardzo osobistą opowieścią o tropieniu przez autora – fotografa i filmowca – przedstawicieli gatunku rysia euroazjatyckiego. Obserwujemy przyrodę leśną na pograniczu francusko-szwajcarskim, a w centrum zainteresowania znajduje się tytułowy ryś, który jest zwierzęciem niemal całkowicie dotkniętym wyginięciem. Na szczęście naukowcy działają – w ramach akcji reintrodukowania gatunku, starają się znów zasiedlić europejskie lasy euroazjatyckimi rysiami. Film zaczyna się od wpuszczenia osobnika na wybrany teren. Od tego momentu autor będzie starał się obserwować zarówno jego, jak i  późniejsze potomstwo. Układa się z tego fascynująca, pełna zwątpień i pogłębionych refleksji opowieść o relacji człowieka z przyrodą.

Geslin ukazuje z całą złożonością trudne zasady funkcjonowania świata przyrody. Nie epatuje drastycznością, ale nie unika też scen zwierzęcych polowań, zjadania padliny, włącza do filmu sekwencje pełne smutku lub nerwowego napięcia. Poetyckie zdjęcia i muzyka wyciszają widza, stwarzając sprzyjające warunki do refleksji nad życiem dzikich zwierząt..

W repertuarze


12 V 17:30
13 V 14:00
14 V 14:15
15 V 16:45
16 V 18:45
17 V 16:15