Siła naszych marzeń

111 min.
  • Tytuł oryginalny Tempête
  • Gatunek familijny | dramat
  • Reżyseria Christian Duguay
  • Kraj produkcji Francja
  • Rok produkcji 2022
  • Obsada Melanie Laurent, Pio Marmai, Carmen Kassovitz
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki
  • W dn. 9-10 IX seanse z lektorem

Opis

W dn. 9-10 IX seanse z lektorem.

Film o głębokiej i wyjątkowej więzi między koniem a dziewczyną oraz o ich walce z przeciwnościami po tragicznym wypadku. Świetnie zrealizowana, poruszająca opowieść o dorastaniu, rodzinie i podnoszeniu się po doznanym nieszczęściu.

Zoe dosłownie urodziła się i wychowała wśród koni. Wraz z rodzicami i bratem prowadzi szczęśliwe życie w stadninie koni wyścigowych. Marzy o tym, by zostać dżokejką, tak jak jej ojciec. Kiedy pewnego dnia rodzi się źrebak Burza, dziewczynka widzi w nim championa, na którego długo czekali jej rodzice. To ma być zwycięzca, którego sama będzie dosiadać. Tymczasem pewnej burzowej nocy Burza w panice rani dziewczynkę, przez co ta traci władzę w nogach. Nie mogąc pogodzić się z losem, Zoe pogrąża się w rozpaczy, pociągając za sobą całą rodzinę, a w szczególności ojca, który może stracić wszystko. Czy dzięki wsparciu rodziny oraz pomocy stajennego, który ma dar komunikowania się z końmi, Zoe podejmie próbę dokonania niemożliwego i spełnienia swoich marzeń?

Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :

Wzruszająca opowieść o walce o marzenia, na przekór wszelkim przeciwnościom losu. Główna bohaterka ulega wypadkowi, w wyniku którego traci władzę w nogach. Czuje, że całe jej życie straciło sens, odcina się od rodziny i przyjaciół, rezygnuje z pasji, jaką była jazda konna, wpada w depresję. Film pokazuje w jaki sposób Zoe reaguje na swoją niepełnosprawność: od wycofania i załamania, przez złość, a nawet agresję, po samoakceptację i odnalezienie radości w życiu. Twórcy filmu zdają się podkreślać, że choć smutek jest ważną, całkowicie naturalną emocją, długotrwałe stany przygnębienia powinny nas niepokoić. Osobom w takiej sytuacji potrzebna jest pomoc – nawet wtedy, gdy nie przyjmują jej z otwartymi ramionami.

Historia opowiedziana została niezwykle sprawnie i przekonująco. Twórcy doskonale sterują emocjami widza – przeplatają ze sobą radość, ekscytację, smutek, strach… Trudno nie uronić łzy wzruszenia przy widowiskowym finale, który podkreśla morał filmu: każda, nawet najgorsza sytuacja może mieć szczęśliwe zakończenie, a ciężka praca i determinacja w dążeniu do celu zostaną ostatecznie nagrodzone.

W repertuarze


21 VIII 16:30
22 VIII 18:15
23 VIII 16:30
24 VIII 18:40
31 VIII 16:00
09 IX 12:30
10 IX 14:40