Szczęście Mikołajka Młody Iluzjonista

85 min.
  • Tytuł oryginalny Le Petit Nicolas - Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux?
  • Gatunek animacja | amilijny
  • Reżyseria Amandine Fredon, Benjaminn Massoubre
  • Kraj produkcji Francja | Luksemburg
  • Rok produkcji 2022
  • Bilet 16 zł

Opis

Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Zapraszamy w podróż do zwariowanego świata Mikołajka, gdzie oprócz tysiąca przygód, znajdziemy być może odpowiedzi na te wszystkie pytania. Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wia­domo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował nie­łatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twór­ców, René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :

Jest to tradycyjnie animowany, wierny oryginalnym rysunkom film, łączący ekranizację przygód Mikołajka z biograficzną opowieścią o ich powstawaniu i o losach twórców: René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo. Mikołajek sam często wchodzi w interakcje ze swoimi twórcami, rozmawia z nimi, zadaje dociekliwe pytania. Oni z kolei, opowiadając koleje swojego życia, tłumaczą mu, dlaczego jest jaki jest, ale przybliżają też wiele kwestii pozornie zbyt trudnych dla takiego małego chłopca. Pojawiają się wątki dalekich egzotycznych podróży Goscinny’ego, nieszczęśliwego dzieciństwa Sempégo, prześladowań Żydów podczas II. wojny światowej, wreszcie temat choroby i przedwczesnej śmierci pisarza oraz tęsknoty rysownika. Widzowie mają też wgląd w tajniki warsztatu i procesu twórczego.

W tym – zaskakująco momentami poważnym i wzruszającym filmie – humor i refleksja, fikcja i rzeczywistość idą ze sobą w parach. Przejścia od dokumentu do fikcji odbywają się z niezwykłą płynnością i naturalnością, a widz dowiaduje się kim byli twórcy serii opowiadań o jednym z najbardziej znanych bohaterów dziecięcych wszech czasów.

Film znakomicie wprowadza widza w proces twórczy, w tajniki pracy pisarza i rysownika, a także w najnowszą historię Francji. Może być zachętą do omówienia tego jak powstaje opowiadanie, jak komiks, a jak film animowany. Mocno wybrzmiewa w filmie stwierdzenie Goscinny’ego, że inspiracje do swojej twórczości czerpał z marzeń oraz z obserwacji otaczającego go świata i wyznanie Sempego, że dzięki Mikołajkowi przeżywa wymarzone dzieciństwo.

W repertuarze


24 VI 11:00
25 VI 11:00