Tajemniczy świat Arrietty W krainie Ghibli – kultowe anime
94 min.- Tytuł oryginalny Karigurashi no Arietti
- Gatunek anime, 7+
- Reżyseria Hiromasa Yonebayashi,
- Kraj produkcji Japonia
- Rok produkcji 2010
- Bilet 16 zł
-
17.05 - dwulektor / 18.05 - dwulektor / 19.05 dwulektor / 22.05 napisy
Opis
Jeśli w ostatnim czasie zawieruszyła Ci się agrafka albo guzik, to bardzo możliwe, że w Twoim domu zamieszkali Pożyczalscy! Odkryj ich sekret wraz z „Tajemniczym światem Arrietty”. Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli. Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć”. Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się?
„Tajemniczy świat Arrietty” to przepięknie zrealizowana i mądra animacja od legendarnego Studia Ghibli, która zachwyci całą rodzinę.
Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych :
Tytułowa bohaterka niedługo skończy 14 lat. Ma nieco nadopiekuńczą mamę i odważnego tatę, który wprowadza ją do pełnego niebezpieczeństw świata człekowców. To tam zakradają się miniludki, aby podkradać (pożyczać) różne drobiazgi, np. kostkę cukru, szpilkę czy chusteczkę higieniczną. Animacja ukazuje strach maleńkich ludzi przed tymi dużymi, ale jednocześnie staje się opowieścią o przełamywaniu nieufności i pokonywaniu barier. Między Shou, chłopcem chorującym na serce, a małą istotką Arriettą rodzi się przyjaźń. Malutkie istoty wciąż muszą walczyć o przetrwanie, a chłopiec zmaga się ze śmiertelną chorobą. To w szczególny sposób łączy Ariettę i Shou. Na przykładzie ich relacji warto porozmawiać o tym, jak poznanie kogoś bliżej pozwala wyrobić sobie własne zdanie, przełamać strach, zrobić pierwszy krok ku zrozumieniu, a może i przyjaźni.
Dzięki bliskości z naturą, w której żyją mali bohaterowie, tytuł ten może przydać się do wprowadzenia zagadnień związanych z harmonią, cyklem przyrody, ekologią, gdyż ich rzeczywistość spokojnie możemy zastąpić światem roślin i zwierząt. Ta urocza opowieść ukazuje dwa różne światy, które istnieją obok siebie, od czasu do czasu przenikając się nawzajem. Ważna jest jednak umiejętność zachowania równowagi i poszanowania zasad obu światów.
Tajemniczy świat Arrietty pobudza wyobraźnię, ale i wrażliwość na innych. Uczy również, iż w chwilach zwątpienia druga osoba może dać nadzieję i zaszczepić w nas odwagę; jednocześnie jest to film, który pokazuje, że świat może być pełen nieodkrytych tajemnic. Chociaż bohaterowie mają po czternaście lat, film można oglądać także z młodszymi widzami, którzy na pewno odnajdą się w jego emocjonalnej delikatności i powolnym tempie, w którym jest czas na wypowiedzenie radości, smutków i zachwytów; zauważą oryginalność i piękno świata oraz mądre pokazanie relacji międzyludzkich.
Studio Ghibli jak zawsze zadbało o wszystkie szczegóły. Animacja jest piękna wizualnie, charakteryzuje się niespieszną narracją, doskonale stworzoną ścieżką dźwiękową i baśniową konwencją. Film w przepiękny sposób kreśli zarówno makro rzeczywistość ludzi, jak i mikro rzeczywistość pożyczalskich. Obserwujemy z bliska nie tylko codzienne przedmioty czy wnętrze domu dla lalek, ale także świat przyrody, który z punktu widzenia miniludków jest ogromny. Jednak japońska anime nie przypomina disneyowskich kreskówek
, do których przyzwyczajone są dzieci, dlatego warto porozmawiać o tej specyfice przed projekcją w kinie.
Film jest adaptacją fragmentów powieści Mary Norton Kłopoty rodu Pożyczalskich, wiec można go wykorzystać w edukacji polonistycznej – przeczytać fragmenty i porównać z animacją; natomiast w edukacji plastycznej – po seansie zachęcić uczniów do narysowania czy innego wykreowania własnych wersji magicznego świata.
W repertuarze
17 V 15:00
18 V 15:15
19 V 14:30
22 V 18:30