Wielki Wóz

96 min.
  • Tytuł oryginalny Le Grand chariot
  • Gatunek dramat obyczajowy
  • Reżyseria Philippe Garrel
  • Kraj produkcji Francja, Szwajcaria
  • Rok produkcji 2023
  • Obsada Louis Garrel, Damien Mongin, Esther Garrel, Lena Garrel, Francine Bergé, Aurélien Recoing
  • Nagrody Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera na Berlinale 2023
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki

Opis

Wielki Wóz jest jedną z konstelacji. To także teatrzyk kukiełkowy. Film jest historią rodziny lalkarzy: rodzeństwa Louisa, Marthy i Leny, a także ich ojca, kierownika tej trupy i babci, która tworzy wszystkie kukiełki. Razem tworzą firmę i wystawiają spektakle lalkowe.

Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię.

Bohaterami filmu Philippe’a Garrela jest rodzina lalkarzy. Artystyczny talent przechodzi w niej z pokolenia na pokolenia, bo w działalność niewielkiego teatrzyku zaangażowany jest nie tylko Simon (Aurélien Recoing), ale też jego matka (Francine Bergé) oraz trójka dorosłych dzieci (w tych rolach wystąpiły dzieci reżysera – Louis, Lena i Esther Garrel). Trupę dopełnia mający poważne malarskie aspiracje Pieter (Damien Mongin). Pieczołowicie przygotowywane lalkowe spektakle dostarczają wielu wrażeń i uciech dzieciom podczas tournée, jakie grupa odbywa po całym kraju. Działalność rodzinnego przedsięwzięcia układa się dobrze aż do momentu, kiedy podczas jednego z przedstawień Simon dostaje udaru. Co więcej, jego matka zaczyna cierpieć na coraz poważniejszą demencję. Wszystko w jednej chwili spada na barki najmłodszych, którzy nie są na to gotowi, a przy tym poważnie się zastanawiają nad opuszczeniem grupy i pójściem własną drogą. Do tego dochodzą miłosne problemy i rozterki przytrafiające się członkom teatralnej trupy.

Wciągająca opowieść o tym, jak skomplikowane bywają relacje międzyludzkie oraz sugestywna metafora świata, w którym powoli zanikają tradycyjne wartości. „Wielki Wóz” to bardzo osobisty film Philippe’a Garrela. Nie dość, że reżyser współpracował przy nim z trójką swoich dzieci, to jeszcze jego ojciec, zanim został aktorem, pracował właśnie jako lalkarz.

 

W repertuarze


18 XII 14:00
20 XII 20:30
21 XII 16:15
22 XII 15:00
27 XII 14:40
28 XII 20:30