Wilczyca | z autorską narracją Doroty Masłowskiej

98 min.
  • Gatunek horror, kostiumowy
  • Reżyseria Marek Piestrak
  • Kraj produkcji Polska
  • Rok produkcji 1982
  • Obsada Iwona Bielska, Krzysztof Jasiński, , Stanisław Brejdygant, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Machalica
  • Bilet 20 zł norm. 18 zł ulg. 15 zł w poniedziałki
  • film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej oraz napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących

Opis

„Wilczyca” Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej.
[…] jest to film wspaniały, fatalny, nieznośny i skazany na zagładę.   Dorota Masłowska
Dla niektórych „Wilczyca” to nielogiczny guilty pleasure, dla innych piękna pocztówka z polskiego podwórka grozy. To film, który dywersyfikuje opinie. Sprawdźcie, czy Wasze serce bije do „Wilczycy”, czy podczas seansu czujecie się tak, jakbyście mieli w nim kołek. Ten seans będzie jak róg obfitości dla każdego kinofila!

Marek Piestrak to kultowa postać polskiego kina. Stworzył między innymi „Indiana Jonesa” bloku wschodniego, czyli „Klątwę Doliny Węży”, sci-fi, którego nie powstydziłby się Ridley Scott „Test Pilota Pirxa” i „Wilczycę”, która tak dużo czerpie z kultury ludowej, że w dobie współczesnej chłopomanii MUSI wejść do kanonu uwielbianych polskich filmów.

Masłowska i Piestrak mają coś wspólnego – przecierają szlaki, wywołują kontrowersje. Pisarka pokazała, że granice w językowych zabawach zawsze można przesuwać. Udowodniła też, że awangardowy, ambitny rap idealnie mieści się na kartach literatury. Piestrak udowodnił, że w Polsce można tworzyć kino gatunkowe (i to takie, które niesie przekaz, a nie jest tylko pustą formą).  Twórczość tych twórców to dowód na to, że nie ma wymówek, zawsze można znaleźć kreatywne rozwiązania.

Film komentuje Dorota Masłowska, kultowa postać polskiej literatury.

WSPÓŁORGANIZATORZY : Stowarzyszenie Kin Studyjnych,  Festiwal Korelacje

W malowniczej scenerii zaboru austriackiego główny bohater “Wilczycy”, Kacper Wosiński, staje przed trudnym wyzwaniem po tajemniczej śmierci swojej żony… Dorota Masłowska w swojej narracji prowadzi groteskowy dialog z filmem. Komentuje, dopowiada, zasiewa wątpliwości – nadaje całkowicie nowej perspektywy odbioru. Opowieść “o Wosiu” nabiera nieoczekiwanego kształtu, dotykając granicy między strachem a… śmiechem.

  • Film z autorską narracją powstał w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który skupia się na łączeniu różnych dziedzin sztuki w nowe, dostępne formy.
  • Film z lektorem (autorską narrację czyta Dorota Masłowska) i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).

WILCZYCA. Romantyczny film grozy z akcją umiejscowioną w polskich realiach XIX wieku. Jest to posępna historia Maryny (Iwona Bielska), kobiety która z powodu odtrącenia przez męża (Krzysztof Jasiński) sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się magią, a po śmierci wcieliła się w hrabinę Julię i w wilczycę. Maryna miała za złe małżonkowi, że kiedyś ją odtrącił, unikał przebywania w domu, nazwał suką. Wilczyca to klasyczny horror z niesamowitą atmosferą, chwilami grozy, grobowcami, kołkami osikowymi i innymi atrybutami gatunku

W repertuarze


24 V 20:30